Idealna waga

Każdy chce mieć piękną sylwetkę i jak najmniej kilogramów. Dieta, ćwiczenia – robimy wszystko by osiągnąć nasz cel. Ale tak naprawdę jaka powinna być nasza idealna waga? Jest prosty sposób, aby to obliczyć. Jest to wskaźnik BMI naszego ciała. Możemy skorzystać z internetowego kalkulatora lub obliczyć go samodzielnie. Masę naszego ciała wyrażoną w kilogramach dzielimy przez wzrost podniesiony do kwadratu wyrażony w centymetrach. Po otrzymaniu wyniku możemy stwierdzić czy nasza waga jest prawidłowa. Jeżeli wartość BMI waha się w przedziale 18, 5-24, 99 nie mamy się czym martwić. Tylko co z naszym wzrostem? Czy ma on znaczenie? Jaka powinna być prawidłowa waga do wzrostu?

Waga a wzrost

Istnieje kilka wskaźników, które umożliwiają nam obliczenie idealnej wagi dopasowanej do naszego wzrostu. Wzór Brocka-Brugsha jest jednym z najpopularniejszym i najprostszym na to sposobem. Wygląda on następująco:
Należna masa ciała= wzrost (w cm) – 100 dla osób o wysokości 155 – 164 cm,
Należna masa ciała = wzrost (w cm) – 105 dla osób o wysokości 165 – 174 cm,
Należna masa ciała = wzrost (w cm) – 110 dla osób o wysokości powyżej 174cm.
Warto również mierzyć obwody poszczególnych części ciała. Jednak należy pamiętać, aby dokonywać pomiarów w tych samych miejscach.