Napoje izotoniczne to bardzo popularne obecnie produkty dla sportowców.

Napój jest izotoniczny, gdy zawiera takie samo lub bardzo podobne stężenie cząstek jak krew. Aby to ustalić, badamy osmolarność napoju, która powinna wynosić od 270 do 330 Osml / litr, aby była izotoniczna. Tak więc napój jest hipotoniczny, gdy jest mniej stężony niż krew i hipertoniczny, gdy jest bardziej.
Wszystkie napoje zaprojektowane w celu zaspokojenia potrzeb sportowców podczas wysiłku muszą być izotoniczne lub lekko hipotoniczne, ale nigdy hipertoniczne.

Dlaczego sportowiec powinienem używać napojów izotonicznych?

Płyny nawadniające są potrzebne do takich funkcji jest poprawa absorbcji wody, minerałów i składników odżywczych, aby ułatwić uzupełnienie tego, co organizm wykorzystuje podczas wysiłku. Ułatwiają one rehydratację, przyczyniając się do prawidłowej asymilacji cząstek potrzebnych do podtrzymania wysiłku (glukoza, sód itd.)
W wielu przypadkach po intensywnym wysiłku sama woda nie wystarcza na zaspokojenie podstawowych potrzeb organizmu, jednak na przeciw potrzebom osób zajmujących się sportem wychodzą coraz liczniejsi producenci różnego rodzaju płynów uzupełniających.