Znalezienie pracy poprzez pomoc znajomych o rodziny, to niekoniecznie nepotyzm, ale przedsiębiorczość i aktywna postawa. Często boimy się też zawracać głowę, podczas gdy taki sposób na pracę może się okazać zaskakująco łatwy.

Szukanie pracy przez znajomych kilka lat temu jeszcze kojarzyło się z bakiem zaradności, który wymuszał proszenie o pomoc. Dzisiaj modny jest networking, czyli spotkania osób z jednej branży, które pracują w różnych miejscach lub mają własne firmy, aby wymienić się wizytówkami, znaleźć kogoś, kto może zaoferować swoją wiedzę i obsługi w potrzebnym im zakresie. Nie każdy pije kawę w salach konferencyjnych, jednak ten zwyczaj spotkań zaowocował też zmianą mentalności w innych branżach.

 

Praca z polecenia to tez wygoda dla pracodawcy. Dając bezpłatne ogłoszenia dam pracę, liczy się z tym, że z wielu aplikacji może nikt się nie nadać. Zdarza się, że kandydaci bez wyjaśnienia rezygnują w ostatniej chwili. Ktoś rekomendowany przez znajomego tego ni zrobi.
W dużych, gdzie rotacja pracowników jest duża, a zapotrzebowanie jeszcze większe, istnieją więc programy poleceń. Obecny pracownik, który poleci nowego, dostanie premię, kiedy ten zostanie zatrudniony. Czasem takie profity dostają obydwie strony. Widać więc, że praca po znajomości to nie obciach, ale opłacalna sprawa.