Wielokrotnie spacery z psami wiążą się z wykonywaniem pozostałych obowiązków. Wyjście do marketu po mleko, odniesienie kumplowi książki czy też wyrzucenie śmieci w towarzystwie zwierzaka jest na porządku dziennym. Niestety do wielu miejsc pies nie może wejść razem z nami, więc zostawiamy go przywiązanego do słupa w celu załatwienia swoich sprawunków.

Nie każdy czworonóg jak i nie wszyscy ludzie potrafią się w tej sytuacji zachować. Pozostawmy już tutaj dywagacje czy powinno w ogóle do takiego zjawiska dochodzić. Dla psa perspektywa jest jednak jasna – zostaje opuszczony przez swojego pana. Nie wie, co się dzieje, wokół niego chodzą obcy ludzie. Poziom stresu urasta do maksimum. Wiadomo, że jeśli do takiego wydarzenia dochodzi, często pies w jakimś stopniu się do tego przyzwyczaja, ale mimo wszystko nie jest to dla niego nigdy przyjemne. Zdarza się, że w przypływie emocji zerwie się ze smyczy. Jeszcze gorzej, gdy ktoś mu w tym pomoże.

Możliwe, że niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale ludzie kradną zwierzęta. Nie do końca jest jasne, w jakim celu to robią i do czego to ma w efekcie doprowadzić. Jest to jednak na porządku dziennym, o czym krzyczą nagłówki gazet takie jak np. “Zaginione psy Warszawa“. Jeśli zwierzak sam ucieknie, to istnieje duża szansa, że wciąż będzie kręcił się po okolicy – nawet jeśli nasze poszukiwania miałyby się poszerzyć o parędziesiąt kilometrów.

W przypadku jednak porwania nie wiadomo nawet gdzie skierować swój wzrok. Jeszcze wczoraj mogła to być Warszawa, a dzisiaj nasz pupil może znajdować się już w Szczecinie, a nawet za granicą. Dlatego też chcąc być odpowiedzialnym opiekunem, nie pozwalajmy sobie na tego rodzaju aktywności, a jeśli jesteśmy do nich zmuszeni, to ograniczmy je do minimum.

Nie jest ważne, że nie będzie nas dosłownie kilka minut. Pies nie będzie miał możliwości, by uciec kierowany instynktami, a jak wiadomo, okazja czyni złodzieja. Chcąc mieć czyste sumienie, odprowadźmy naszego pupila do domu i róbmy wtedy co nam się żywnie podoba. Zarówno zwierzę, jak i jego właściciel będzie mógł wtedy spać spokojnie.